​با دریافت تسهیلات اشتغال و راه‌اندازی کارگاه سفال‌گری؛

مددجوی کمیته امداد خاک را به هنر کیمیا کرد

مددجوی کمیته امداد خاک را به هنر کیمیا کرد
(دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰) ۱۷:۳۹

کارشناس صنایع دستی و حالا صاحب برند و کارگاه نوپای سفال‌گری است که با دریافت تسهیلات اشتغال از کمیته امداد و با پشتکار فراوان راه‌اندازی کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، وقتی علم، هنر و تجربه با هم ترکیب شوند می‌توان خاک را هم به کیمیا تبدیل کرد، کاری که هنرمند کارآفرین جوان کشورمان با هفت سال توان و تلاش هنری و تکیه بر علم و دانش و مهارت‌آموزی انجام داده است.
 
فائزه آزاد، بانوی کارآفرین بیرجندی است که با پشتکار فراوان توانسته کارگاه سرامیک و سفال خود را راه‌اندازی کند، اما این موفقیت هرگز اتفاقی به دست نیامده است. گرایش به هنر و فعالیت‌های هنری را از نوجوانی در وجود خود حس می‌کرد به همین دلیل در دوران دبیرستان رشته گرافیک را انتخاب کرد اما این رشته پاسخگوی اشتیاق او برای فعالیت‌های هنری نبود.
 
صنایع دستی همان مطلوبی بود که در بین تمام رشته‌های هنری دانشگاهی نظرش را جلب کرد چون او می‌خواست هنرهای متنوعی را آموخته و تجربه کند. به گفته خودش از قالی‌بافی، سفال‌گری و شیشه‌گری تا کار با چوب و فلز و ... همه در یک رشته جای گرفته است. در دانشکده هنر بیرجند پذیرفته شد و همزمان در شرکت هنری یکی از اساتید خود مشغول به کار شد و روی سنگ نقاشی می‌کرد.
 
با راه‌اندازی کارگاه سرامیک می‌خواستم هنر را کاربردی کنم
 
این بانوی پرتلاش که حالا کارشناس صنایع دستی و صاحب برند «سوفالی» است، هم اکنون کارگاه سرامیک‌سازی خودش را اداره می‌کند، او از سابقه فعالیت خود این طور می‌گوید: هفت سال قبل کار هنری من با نقاشی روی سفال شروع شد، در ادامه فعالیت‌هایم، شاخه‌های دیگری را هم تجربه کردم از جمله نقاشی روی دیوار، نقاشی روی چوب و مشبک‌کاری، از آنجا که همواره به دنبال تولید محصولات کاربردی و مصرفی بودم در حیطه سفال و سرامیک کارم را ادامه دادم که برای مردم قابل استفاده شود و با وام ۳۰ میلیون تومانی از کمیته امداد بخشی قابل توجهی از پول مورد نیاز تامین شد.
 
این هنرمند سرامیک کار ادامه می‌دهد: نیازهای اولیه من خرید چند عدد قالب، رنگ و داشتن کوره مناسب بود و محصولاتم را این طور آماده فروش و عرضه در بازار کردم، قبل از احداث کارگاه در خانه کار می‌کردم و به نقاشی روی سفال خیلی علاقه داشتم و آن زمان که کارم را شروع کردم دیوارکوب طرفدارهای بسیاری داشت. کارم را شروع کردم و با تبلیغ در فضای مجازی مشتریان خودم را پیدا کردم و علاوه بر بیرجند، کارهایم را به شهرهای دیگر هم ارسال می‌کردم. بیشترین مشتریان محصولاتم تا امروز از تهران و اصفهان بوده.
 
خانم آزاد بخشی از مسیری که طی کرده را این گونه یادآوری می‌کند: پس از آنکه نقاشی روی سفال به روال افتاد در منزل یکی از دوستان نقاشی دیواری انجام دادم و همان ‌زمان این کار خیلی طرفدار داشت و کافه‌ها مشتری من شدند و حالا حدود سه سالی هست که به سرامیک علاقمند شدم و تمام کارهایم را در خانه تولید می‌کردم و به مرحله‌ای رسیدم که امکان ادامه کار بدون کارگاه غیر ممکن شد، نیازمند کوره بودم و کارگاه خودم را راه‌اندازی کردم.
 
وی ادامه می‌دهد: از وام ۳۰ میلیونی ۲۷ میلیون هزینه خرید کوره شد و تنها ۳ میلیون باقی ماند و با آن مقداری رنگ خریدم، برای پیشرفت در کارم هشت میلیون تومان هم هزینه کلاس را پرداخت کردم و هر هفته برای شرکت در کلاس‌ها تا مشهد در رفت و آمد بودم. دوره اول را با شش جلسه طی کردم و بعد از کسب درآمد دوره دوم را هم شرکت می‌کنم.
 
این هنرمند جوان ۲۶ ساله می‌گوید: مددجوی کمیته امداد بودم و یکی از دوستان گفت می‌توانی از این نهاد برای اشتغال وام بگیری و خودش هم برای کسب و کار از کمیته امداد وام خود اشتغالی گرفته بود و در حوزه و زیورآلات مشغول شده بود.
 
بانوی کارآفرین بیرجندی با اشاره به برنامه‌ریزی برای توسعه کارش می‌افزاید: در همین ابتدا که کارگاهم را برپا کردم ۲ دوره آموزشی برگزار کردم، دوره‌ ریخته‌گری یا همان قالب‌گیری سرامیک که دوره سوم آموزشی هم در آستانه برگزاری است. خدا را شاکرم که در خراسان جنوبی جوانان به هنر سرامیک علاقه‌ دارند و با برگزاری کلاس و پذیرش هنرجو در آینده از آنها به عنوان همکار دعوت به کار خواهم کرد. وقتی کارم را گسترش دهم هر کدام از هنرجویانی که کارشان خوب باشد را برای کار در کارگاه جذب می‌کنم.
 
مددجویان با استعداد کمیته امداد را مشغول به کار می‌کنم
 
صاحب برند «سوفالی» چشم به روی مشکلات و سختی‌های کارش می‌بندد و برای چشم‌انداز و اهدافش برنامه‌ریزی دارد می‌گوید: کارشناسان حوزه اشتغال کمیته امداد هفته قبل از کارگاهم بازدید کردند و قرار شد چند نفر از مددجویان را هم‌ برای کارآموزی به کارگاهم بیاورند. در آینده برای توسعه کار نیازمند خرید یک کوره دیگر هستم تا سرعت کارم بالا برود، حالا در هر هفته فقط دو بار امکان روشن کردن کوره را دارم. زیرا هر بار که کوره را روشن می‌کنم ۳۰ ساعت طول می‌کشد و تا دمای آن پایین بیاید. از آنجا که کوره من از شهر هم خیلی دور است، رفت و آمد سختی‌های خودش را دارد و داشتن کوره دوم کمک بسیاری به کارم می‌کند، اگر بتوانم ۵۰ میلیون وام جدید از کمیته امداد بگیرم محصولات بیشتری تولید می‌کنم.
 
توانمند شدم و از پوشش کمیته امداد خارج شدم
 
وی معتقد است: با دریافت تسهیلات و راه‌اندازی کارگاه به خودکفایی رسیدم و ۶ ماه است که از پوشش کمیته امداد خارج شده‌ام. خدارا شاکرم که کسب و کارم رونق گرفته و توانستم کارگاه را با مجوز میراث فرهنگی دایر کنم، کاری که همچنان سختی بسیاری دارد، همین که تا شهرک صنعتی در رفت و آمد هستم برای حمل و نقل باید بسیار احتیاط کنم و یا ظرافت‌های کار سرامیک در مراحل تولید و درست بودن محصول همواره قبل و بعد از کوره چالش‌های بالایی دارد با این وجود کارهای دست ساز هم به مجموعه اضافه خواهم کرد، و در اولین فرصت یک چرخ دست دوم سفال تهیه می‌کنم.
 
کارگاه بزرگ هنری خواهم ساخت
 
خانم آزاد خاطرنشان می‌کند: می‌خواهم در آینده یک کارگاه بسیار بزرگ محصولات هنری ایجاد کنم که همه هنرها در همان کارگاه با حضور هنرمندان تولید شود و فروشگاه محصولات هم همان جا باشد، می‌توانم مددجویان با استعداد دیگر را هم صاحب کسب و کار کنم. حالا با سختی‌های کار کنار می‌آیم اما به حمایت نیاز دارم تا کارهایم بیشتر فروش برود.
 
انتهای پیام
(دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰) ۱۷:۳۹
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید