طرح خودکفایی و اشتغال زایی

برنامه ایجاد فرصت­های شغلی

عمران و آبادانی دنیا به دست انسان‌ها صورت گرفته است. براساس تلاش و کوشش انسان‌ها امروزه شاهد پیشرفتهای فزاینده علم و تکنولوژی و صنعت هستیم‌. انسان همواره با کار و تلاش زنده است و روزی او از راه فعالیت و کار و کوشش حاصل می‌شود. دین مبین اسلام نیز همواره انسان‌ها را به تلاش و کوشش و کسب روزی حلال و استفاده از دسترنج خود تشویق کرده است‌. به فرموده ائمه معصومین (ع‌) خداوند انسان‌های دارای شغل و حرفه را دوست میدارد و تلاش و کوشش جهت به دست آوردن روزی حلال در ردیف جهاد فی سبیل الله عنوان‌شده است. کمیته امداد امام خمینی (ره) با الهام از تعالیم شرع مقدس همواره سعی بر این دارد که اصولی‌ترین و شایستهترین خدمات را نسبت به مددجویان مورد حمایت ‌انجام دهد. بر همین اساس طرح‌ها و فعالیت‌های خودکفایی را در رأس برنامههای خود قرار داده‌ است.

اولین قدم و اساسیترین گام در این رابطه ایجاد روحیه خوداتکایی و اعتماد به خود و روحیه علاقه به کار و عدم اتکا به دیگران ‌است.

 فعالیت­های این نهاد در زمینه خودکفایی مددجویان حول محورهای زیر متمرکز است:

۱- شناسایی مددجویان مستعد اشتغال و خودکفایی و تعیین درجه مهارت و توان اجرایی آن‌ها.

۲- شناسایی منابع و امکانات بالقوه و بالفعل مناطق مختلف کشور به‌منظور بهره­گیری در جهت توسعه فرصت­های شغلی.

۳- ارائه آموزش­های فنی و حرفه­ای به منظور ارتقای سطح آگاهی­های علمی و مهارت­های فنی و حرفه­ای مددجویان.

۴- کاریابی برای مددجویان آماده‌به‌کار و ایجاد زمینه­های لازم برای جذب مددجویان آموزش‌دیده در بازار کار.

۵- ایجاد فرصت­های شغلی برای مددجویان مستعد از محل اعتبارات صندوق اشتغال نیازمندان.

۶- ایجاد فرصت‌های شغلی برای مددجویان مستعد از محل تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی و سایر اعتبارات.

۷- پرداخت تسهیلات به‌منظور تأمین مواد اولیه ، تجهیزات و ابزار کار.

۸- تأمین فضای کسب‌وکار ( فضای خودکفایی ).

۹- رسیدگی و نظارت بر حسن فعالیت‌های اشتغال و خودکفایی و کنترل کیفیت محصولات تولیدی.

۱۰- فراهم نمودن زمینه­های ایجاد کارگاه­های آموزشی و تولیدی.

۱۱- ایجاد پوشش­های بیمه‌ای طرح­ها (بیمه تأمین اجتماعی، بیمه محصولات، وسایل و ابزار کار و ).

۱۲- کمک در بازاریابی و فروش محصولات تولیدی مددجویان.

تعاریف و مفاهیم:

مددجوی مستعد خودکفایی: به مددجویی اطلاق میشود که از توان جسمی، علاقه و زمینه لازم برای خوداتکایی و اجرای طرح‌های خودکفایی و اشتغالزایی برخوردار باشد. این فرد ممکن است دارای مهارت لازم نبوده ولی زمینه فراگیری را داشته باشد.

طرح خودکفایی: یک فعالیت تولیدی و خدماتی است که با شرایط و ضوابط مشخص به‌صورت انفرادی، تجمعی و یا تعاونی برای اشتغال و خودکفایی مددجویان ایجاد می‌گردد.

مجری طرح خودکفایی: فردی است که مسئولیت اجرای طرح خودکفایی را  به عهده دارد. این فرد ممکن است سرپرست یا یکی از اعضای خانوار باشد.

تسهیلات اشتغال و خودکفایی: امکاناتی است که جهت ایجاد فرصت‌های شغلی در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد و عبارت است از اعطای وام‌های اشتغال و خودکفایی از محل صندوق اشتغال نیازمندان، تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی و  تبصرههای قانون بودجه، تأمین فضای کسب‌وکار، ابزار و تجهیزات، ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، کاریابی و سایر اقدامات مرتبط.

کارگاه خودکفایی: کارگاهی است که متناسب با نوع فعالیت‌های خودکفایی، برای خانوار ایجاد می‌شود تا زمینه اجرای فعالیت فراهم شود.

وام خودکفایی: به تسهیلات اعتباری گفته میشود که جهت اجرای طرح‌های خودکفایی در اختیار مددجویان قرار میگیرد.

کارگاه آموزشی: مکانی است که مطابق ضوابط معین، باهدف ارائه آموزش‌های فنی و حرفهای به مددجویان موردحمایت، به‌منظور کسب مهارت‌های لازم ایجاد و تجهیز شده است.

فضای خودکفایی: فضایی است که متناسب با نوع طرح خودکفایی، برای خانوار، ایجاد میگردد تا زمینه اجرای طرح فراهم آید.

کاریابی: مجموعه اقداماتی است که طی آن تمهیدات لازم جهت جذب و اشتغال بکار مددجویان مستعد و واجد شرایط و آموزش‌دیده در بخش‌های تولیدی،صنعتی، خدماتی و مؤسسات و سازمان‌ها فراهم میشود.

درآمد تولیدات خودکفایی: درآمدی است که از محل فروش محصولات تولیدی خانوارهای موردحمایت طرح‌های خودکفایی عاید آنان میشود.

نوع تولید: نوع تولید عبارت است از نوع محصول یا کالایی از قبیل: قالی، گلیم، محصولات دامی و کشاورزی  و... که به‌واسطه اجرای طرح خودکفایی تولید و عرضه میشود.

تسهیلات تبصرههای قانون بودجه: تسهیلات و امکاناتی است که همه‌ساله در قالب تبصرههای بودجه سالیانه کشور (به‌صورت خاص برای مددجویان کمیته امداد و یا متقاضیان اشتغال به‌طور عام) جهت ایجاد اشتغال کسب درآمد پیشبینی و به‌صورت وام جهت اجرای طرح‌های خاص در اختیار این خانوارها قرار میگیرد.

طرح حضرت زینب(س): طرحی است که به‌موجب آن تسهیلاتی از طریق بانک کشاورزی جهت اشتغال زنان سرپرست خانوار روستایی با معرفی کمیته امداد پرداخت میشود.

خانوارهای خودکفا شده

طی سال ۱۳۹۲ تعداد ۱۱۷۷۹۱ خانوار از طریق اجرای طرح­های اشتغال و تعداد ۳۶۵۷۴ خانوار از طریق کاریابی موفق به خروج از پوشش­های امداد امام گردیده­اند که برخی از آن‌ها خانوار مددجویان موردحمایت طرح مددجویی و طرح شهیدرجایی و برخی دیگر فرزندان مددجو و مددجویان تک و چند خدمتی می‌باشند.

برنامه آموزش­های فنی و حرفه‌ای

۱ـ فعالیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای:

همان‌گونه که پیش­تر نیز اشاره شد، به‌منظور ایجاد زمینه‌های اشتغال، حرفه‌آموزی و در نهایت خودکفایی مددجویان موردحمایت به‌صورت جمعی و گروهی، این نهاد در سال ۹۲ با ایجاد ۳۵ کارگاه آموزشی، نسبت به آموزش فنی و حرفه‌ای افراد موردحمایت طرح خودکفایی اقدام نموده است.

طی سال ۹۲ تعداد ۱۹۰۰۵۱ نفر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را از طریق این کارگاه­ها و کلاس­های آموزشی دایر شده و با استفاده از امکانات کمیته امداد امام خمینی (ره) فراگرفته‌اند. به علاوه تعداد ۲۰۸۷۶۵ نفر دیگر نیز با استفاده از امکانات سایر دستگاه‌ها، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفته‌اند. در مجموع طی سال ۹۲ تعداد ۳۹۸۸۱۶ نفر (شامل ۲۴۸۹۹۵ نفر زن‌) آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را فراگرفته‌اند. تعداد کل افرادی که آموزش فنی و حرفه­ای را فراگرفته‌اند نسبت به رقم مشابه‌ سال قبل۲/۱ درصد افزایش داشته است‌. در این رابطه مبلغ ۳۱۰ میلیارد ریال صرف آموزش مددجویان و کارگاه­های آموزش خودکفایی شده است.

۲ـ تجهیز و بهره­برداری کارگاه­های فنی و حرفه­ای:

این نهاد به‌منظور ایجاد زمینه­های اشتغال، حرفه‌آموزی و در نهایت خودکفایی محرومین مورد حمایت به‌صورت جمعی و گروهی اقدام به ایجاد و اداره کارگاه‌های آموزشی و تولیدی نموده است که این مهم به ویژه در شهرهای بزرگ که مددجویان از نظر تأمین جا و مکان جهت اجرای طرح‌های خودکفایی در تنگنا قرار دارند، بسیار راهگشا و مؤثر است. در پایان سال ۹۲ تعداد ۳۵ کارگاه آموزشی و تولیدی در زمینه­های مختلف از جمله خیاطی، گلدوزی، بافندگی، قالیبافی، گلیم و جاجیم‌بافی و... فعال بوده است که از طریق این کارگاه‌ها تعداد کثیری کارآموز دوره‌های آموزشی مختلف را طی کرده‌اند.

۳ـ فعالیت پشتیبانی‌های فنی و اعتباری و اجرای طرح‌های ویژه:

نظارت‌های فنی بر انجام طرح‌های اشتغال و پشتیبانی­های لازم از مشمولان طرح‌ها برای تهیه مواد مصرفی، بازاریابی و بیمه محصولات از اهمیت بسیار زیادی در پایداری و موقعیت طرح برخوردار است بر همین اساس امداد امام با استفاده از متخصصان ذی‌ربط و همچنین بهره‌گیری از امکانات در اختیار در این خصوص خدمات ارزنده‌ای را به مشمولان طرح‌های اشتغال ارائه می‌نماید و طی سال ۹۲ مجموعاً مبلغ ۲۱۳/۵ میلیارد ریال برای این منظور هزینه شده است.

۴- کاریابی:

فرصت­های شغلی بلاتصدی دستگاه­های اجرایی، مؤسسات و شرکت‌های دولتی داخل و خارج از کشور، فرصت­های اشتغال مطمئنی هستند که با اندک سرمایه­گذاری، قابل دسترسی هستند، لذا کمیته امداد با مدنظر قرار دادن این مهم، شناسایی فرصت­های شغلی موجود و آگاهی از بازار کار داخل و خارج کشور را سربرنامه‌های کاری خود قرار داده و ضمن شناسایی، امکانات و فرصت‌های شغلی موجود، بر اساس نیاز بازار کار نسبت به معرفی متقاضیان واجد شرایط و یا تربیت نیروی کار و معرفی آنان به واحدهای پذیرنده نیروی کار اقدام می­نماید. طی سال۹۲ تعداد ۳۶۵۷۴ نفر (شامل ۱۹۵۲۸ نفر زن) جهت اشتغال (طرح کاریابی) معرفی‌شده‌اند که اکثر این افراد مشغول به کار گردیدهاند. این تعداد نسبت به رقم سال قبل ۲۰/۶ درصد افزایش داشته است‌.